Jak negocjować podwyżkę? Kiedy zacząć i jakich argumentów użyć?

Aleksandra Grębska

Pod koniec roku w firmach zazwyczaj planowane są budżety na nadchodzący nowy rok. Warto wtedy podjąć ze swoimi przełożonymi rozmowę na temat podwyżki. Dla większości jest to dość trudna sprawa i często boją się podejmować tego tematu. Dziś podpowiadamy jak porozmawiać z szefem o podwyżce.

Od czego zacząć?

Na wstępie warto zastanowić się jak długo pracujemy na danym stanowisku. Jeśli jest to miesiąc czy dwa – to raczej jeszcze nie czas, aby podejmować tę rozmowę. Zresztą pewnie doskonale zdajesz sobie z tego sprawę. Przy negocjacjach podwyżki bardzo istotnym czynnikiem jest przekonanie samego siebie, że zwiększenie wynagrodzenia nam się należy. Zanim więc zapukasz do drzwi swojego szefa zadaj sobie kilka pytań: jak długo pracuję na określonym stanowisku, czy dobrze wykonuję swoje obowiązki, czy przełożony jest zadowolony z moich wyników? Jeżeli już sam będziesz pewien, wtedy możesz przejść do kolejnych kroków.

Lista

Twój szef z pewnością będzie chciał, abyś uargumentował swoją prośbę o zwiększenie płacy. Właśnie dlatego przyda Ci się stworzona przez siebie lista, na której w punktach wymienisz dlaczego zasługujesz na podwyżkę.

Oczywiście nie pokazuj przełożonemu listy – tworzysz ją dla siebie, aby uporządkować w swojej głowie wszystko, co sprawia, że wyższe wynagrodzenie po prostu Ci się należy. Pamiętaj jednak, że argumenty typu „kolega z działu otrzymał podwyżkę, a ja nie” czy „bo pracuje tutaj już rok” nie są odpowiednie, bowiem ani staż pracy ani osiągnięcia innych nie upoważniają Cię do podwyżki. Szef musi zobaczyć, że naprawdę jesteś wartościowym pracownikiem, dopiero wtedy będzie skłonny zwiększyć Twoją płacę.

Odpowiedni moment

Bardzo istotne, jeśli chodzi o rozmowę na temat podwyżki, jest wybranie odpowiedniego momentu. Jeżeli wiesz, że firma znajduje się w słabej kondycji finansowej, raczej nie ma sensu negocjować, bowiem szansę na powodzenie są nikłe. Ważna jest również pora dnia – nie wybieraj wczesnego poniedziałkowego poranku. Twój szef z pewnością nie będzie zachwycony taką rozmową o tej porze. Sprawdź czy nie ma też na głowie jakichś problemów, trudnych przetargów, ponieważ to również może negatywnie wpłynąć na ostateczną decyzję.

W trakcie rozmowy

Kiedy już się uda i usiądziesz naprzeciwko szefa pamiętaj o kilku kluczowych sprawach. Po pierwsze gesty – zachowuj się spokojnie i tak też gestykuluj, bądź łagodny, uśmiechnięty. Po drugie – nie zaczynaj rozmowy informacją „chcę podwyżkę”. Na początek nakreśl swoją sytuację w firmie – pokaż swój staż pracy, swoje osiągnięcia. Uświadom szefa, że firma zyskuje wiele dzięki Tobie. Możesz zapytać go również, jakie on ma odczucia w stosunku do wykonywanej przez Ciebie pracy. Dopiero potem przejdź do rozmowy na temat wyższego wynagrodzenia. W tej części rozmowy przydadzą Ci się spisane wcześniej argumenty „za” podwyższeniem Twojej pensji.

Motiveo

Przy tworzeniu argumentów przydadzą się raporty z działań. Tutaj pomóc może system Motiveo, który na bieżąco aktualizuje Twoje osiągnięcia. Dzięki temu możemy kontrolować swoją sprzedaż i sami siebie motywować do pracy, bowiem wysokie wyniki mogą przynieść nam wymarzoną podwyżkę.

Negocjacje płac nie są prostym tematem – nie można się tego jednak bać, a tym bardziej unikać. Warto podjąć rozmowę z szefem. To co, do dzieła? Trzymamy kciuki!