Metoda Kaizen, czyli jak sprawić, by rok 2017 był początkiem Twojego nowego, efektywnego życia

Aneta Wątor

Japonia podziwiana jest za doskonale zorganizowane społeczeństwo, które po zakończeniu wojny zmieniło całkowicie swoją filozofię. Produkty japońskiego przemysłu podbiły niemal cały świat. W czym tkwi tajemnica sukcesu? Składowych owego sukcesu jest wiele: pracowitość, dążenie do doskonałości i umiejętność pracy w zespole. Jest też coś, co stanowi siłę napędu dla tych procesów – to Kaizen, filozofia, której japońscy producenci zawdzięczają swoje zwycięstwo. Stosują ją największe firmy motoryzacyjne z Kraju Kwitnącej Wiśni takie jak Toyota, Honda czy Mazda, jak również znani producenci elektroniki, np. Sony.

 

Kaizen może pomóc Ci w realizacji kilku kluczowych zmian:

  • w uzyskaniu upragnionej figury, w rzuceniu palenia,
  • w budowaniu długotrwałych relacji, związku, partnerstwa,
  • w zbudowaniu firmy, efektywnego zespołu,
  • w zbudowaniu najlepszej wersji siebie,
  • w usunięciu niszczących przekonań, które odsuwają Cię od celów,
  • w osiągnięciu sukcesu na każdej płaszczyźnie życia.

 

Myślą przewodnią Kaizen jest ciągłe ulepszanie życia we wszelkich aspektach. To przede wszystkim nieustanna poprawa wydajności, maksymalna eliminacja marnotrawstwa oraz skuteczne rozwiązywanie wszelkich problemów. To nie tylko sposób myślenia i zarządzania, ale także odpowiednia metoda komunikowania się. Jak bowiem wprowadzać usprawnienia, jeśli nie ma możliwości dobrego porozumienia?

Kaizen_1

Czym nie jest Kaizen?

Kaizen nie jest metodą innowacyjną, która działa „teraz, już, natychmiast”. Do realizacji celów metodą małych kroków potrzebujesz codziennego działania, osiągania małego postępu każdego dnia, konsekwencji, cierpliwości i wiary w siebie.

 

Gdy rybak łowi ryby, nie sprawdza co chwilę, czy coś złapał – cierpliwie czeka.

Rolnik nie sprawdza zasianych nasion co 5 minut – cierpliwie czeka.

Jak działać z Kaizen?

Kaizen uczy przede wszystkim tego, abyś każdego dnia poprawiała się chociaż odrobinę. Pomyśl, jaki masz cel i jaki jeden mały krok możesz zrealizować dzisiaj, aby ułatwić sobie realizowanie celów?


 

Bieganie? Tak! Ale zacznij od 5 min dziennie!

Nawiązując do celów związanych z efektywnością osobistą – jeśli chcesz zacząć biegać, nie decyduj się z dnia na dzień biegać godzinę dziennie. Tak duży cel, bez przygotowania jest jak skok na głęboką wodę, co oznacza bardzo duże prawdopodobieństwo, że celu nie uda Ci się zrealizować. Ponadto, jeśli uda Ci się biegać przez 60 minut, zakwasy spowodowane słabą kondycją sprawią, że porzucisz swój cel. Metoda Kaizen w tym oto konkretnym przypadku zakłada planowanie i działanie małymi krokami. Zaplanuj, że za miesiąc będziesz biegać godzinę dziennie i wypisz, jakie małe zadania, małe kroki możesz dziś wykonać, aby zrealizować ten cel. Możesz rozpocząć od 5 minut biegu i z dnia na dzień biegać kilka minut dłużej. Tak rozplanowane kroki będą łatwiejsze do zrealizowania, a co za tym idzie – jeśli uda Ci się przebiec zaplanowane kilka minut, wzrośnie Twoja motywacja do wytrwałego działania.

 

Bonsai_Kaizen_Motiwator

 

Rzucanie palenia? Tak!

Ale zacznij od niedopalania papierosa i wyrzucania, kiedy wypalisz 3/4.

Metodę tę możesz wykorzystać w każdej dziedzinie życia, w której planujesz zmiany, np. podczas rzucania palenia. Wystarczy, że z dnia na dzień zaczniesz odzwyczajać organizm. Małymi krokami, zacznij palić 1 papierosa mniej, bądź zacznij gasić papierosa, nie dopalając go do końca. Z początku trudne będzie wyrzucenie niedopalonego papierosa, jednak z czasem, wytrwałością i konsekwencją w działaniu dojdziesz do momentu, gdy wystarczy Ci kilka zaciągnięć, aż w końcu przestaniesz potrzebować nikotyny, by normalnie funkcjonować.

 

Ulepszanie relacji?

Tak! Zacznij od miłych słów każdego dnia.

W budowaniu długotrwałych relacji w związku i partnerstwie postaw na małe komplementy, np. „kochanie, ładnie dziś wyglądasz”, „skarbie, bardzo smakowała mi kolacja, którą wczoraj przygotowałeś”, „dobrze Ci w tej koszuli”. Nie musisz drastycznie zmieniać swojego zachowania względem partnera z dnia na dzień. Postaw na małe kroki, małe komplementy, które każdego dnia wpłyną pozytywnie na Waszą relację. Spójrz na związek jak na ognisko, które, gdy zaczynasz wyznaczać cele, pali się od ilości motywacji, którą masz. Z czasem jednak motywacja spada i aby się nie wypaliła, trzeba dorzucać do ogniska. Tak samo jest ze związkami. Dorzucaj do ogniska komplementy, czułość i troskę, a to sprawi, że będziecie chcieli być najlepszą wersją siebie.

 

Budowanie efektywnego zespołu?

Tak! Świeć przykładem. Bądź takim szefem, aby pracownicy mogli Cię naśladować.
W celach biznesowych, tj. zbudowania firmy czy efektywnego zespołu, zacznij od dowartościowania swojego zespołu. Pytaj ich, co możesz ulepszyć w funkcjonowaniu firmy, aby mieć większe zyski. Co zrobić, aby być najlepszym w swojej branży? Bierz pomysły od wszystkich, pytaj swoich pracowników o zdanie, ponieważ każdy z nich patrzy na działanie Twojej firmy z zupełnie innej perspektywy. Ich zdanie jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli Ci zauważyć błędy, jakich do tej pory nie widziałaś bądź nie uznawałaś za błędy.

 

Dziennik Celów

 

Dziennik Celów_Kaizen_Motiwator

 

Do realizacji celów prowadzi wiele dróg, wybierz tę, która sprawia Ci najwięcej satysfakcji. Czasem najprostsze rozwiązania są tymi najlepszymi, spraw by 2017 rok był początkiem Twojego nowego, efektywnego życia. Postaw na Kaizen. Zabierz Dziennik Celów Kaizen w podróż po realizację noworocznych celów, możesz dostać go w przedstrzedaży na https://wspieram.to/dziennikcelow

Dziennik Celów Kaizen to skuteczne narzędzie planowania i realizacji zamierzonych celów metodą małych kroków.

 

Powodzenia!