10 filmów, które mogą nauczyć nas czegoś o pieniądzach

Tamara Pielas

Zazwyczaj filmy traktujemy jako sposób na odpoczynek czy relaks. Mają nas bawić, dostarczać rozrywki. Czasem jednak warto poszukać głębiej, gdyż ich znaczenie może okazać się znacznie szersze. Mogą stać się inspiracją lub wzbudzić naszą motywację, mogą informować i uczyć. A lekcje te mogą dotyczyć także zarządzania finansami i prowadzenia biznesu. Choć na pierwszy rzut oka możesz je pominąć, to z tych 10 filmów warto czerpać inspiracje. 

Wall Street (1987)

To opowieść o młodym maklerze giełdowym, który zostaje współpracownikiem bogatego i bezwzględnego finansisty. Film świetnie oddaje atmosferę chciwości i korporacyjnych nadużyć służbowych, tak charakterystycznych dla lat 80 XX wieku. Jeden z głównych bohaterów, finansista Gordon Gekko stał się międzynarodową ikoną niepohamowanej chciwości. Wielu twierdzi, że panujący obecnie klimat ekonomiczny stanowi odzwierciedlenie charakteru tej filmowej postaci.

“Skazani na Shawshank” (1994)

Film opowiada historię niesłusznie skazanego na dożywocie bankiera, który musi przeżyć w brutalnym świecie rządzonym przez strażników i współwięźniów. Głównemu bohaterowi udaje się uciec z więzienia dzięki drobiazgowo opracowanemu planowi ucieczki oraz wytrwałości przy raz podjętym zadaniu. Jego oddanie przypomina o skupieniu, jakie niezbędne jest do zrealizowania długoterminowych planów w dzisiejszym finansowym świecie. Film pokazuje także nieprzewidywalność losu: nigdy nie wiesz co Ci się przydarzy, więc musisz być przygotowany na wszystko.

“Ojciec chrzestny” 1972

Trylogia ta uznawana jest za wzorzec kinematografii, a pochodzące z niej cytaty, mimo upływu czasu, nie tracą na aktualności. Odważne podejście do życiowych wyzwań i świadomość, że za niektóre rzeczy warto zapłacić bardzo wysokie ceny to tylko niektóre z nich.

“Jerry Maguire” (1996)

Bogaty i wpływowy agent sportowy w krótkim czasie traci wszystko, co posiada. Od tej pory będzie musiał zmienić swój sposób postępowania. Uczy się cenić ludzi bardziej niż pieniądze. Koleje życia, pełne wzlotów i upadków, uczą go że należy szanować siebie, innych i postępować zgodnie z zasadami etyki. W końcu zaczyna zdawać sobie sprawę, że są w życiu ważniejsze rzeczy niż pieniądze.

“Pole marzeń” (1989)

Pewnego dnia farmer zaczyna słyszeć głos nakłaniający go, by wybudował boisko do baseballu na farmie kukurydzy. W czasie realizacji nietypowego przedsięwzięcia rozlicza się ze swoją przeszłością. Do jakich wniosków dochodzi przy tej okazji? Jeśli masz dobry pomysł, w który wierzysz, uda Ci się go zrealizować. Zamiast skupić się na nagrodzie, na radości i satysfakcji, wszyscy analizują ryzyko porażki. Jednak dla tych, którzy mierzą wysoko, podejmowanie ryzyka jest nieuniknione.

“Ryzyko” (2000)

Główny bohater zaczyna pracę dla niewielkiej, ale prężnie działającej firmy inwestycyjnej. Jego praca opiera się głównie na manipulacji, którą nasz bohater opanował niemal do perfekcji. Jednak w tym samym czasie FBI rozpoczyna tajne śledztwo.

W biznesie raz wraca się z tarczą, raz na tarczy. Zwycięstwo jednego, często jest porażką kogoś innego. Jednak okazje trafiają się każdemu, nie tylko rekinom biznesu. Kluczem do sukcesu jest przejęcie inicjatywy. Dotyczy to każdej dziedziny życia, nie tylko tej zawodowej.

“Big Lebowski” (1998)

Historia Jeffrey’a Lebowskiego, który postanawia odnaleźć swojego bogatego imiennika w celu uzyskania rekompensaty za zniszczony przez włamywaczy dywan, pokazuje absurdy jakich dopuszczają się ludzie w pogoni za pieniędzmi. Dotyczy to wszystkich, niezależnie od zajmowanej przez nich pozycji w społeczeństwie. Żeby zrealizować swoje cele, zdobyć to na czym nam zależy, trzeba być kreatywnym. Szczególnie ważną umiejętnością jest zdolność do znajdowania alternatywnych rozwiązań problemów, które nas spotykają.

“Glengarry Glen Ross” (1992)

Czwórce agentów nieruchomości grozi utrata pracy. Jedynie ci, którzy osiągną najlepsze wyniki sprzedaży, utrzymają posadę. Aby osiągnąć najlepsze wyniki potrzebna jest pewność siebie. By osiągnąć cel czasem trzeba zdecydować się na drastyczne kroki, zwłaszcza znajdując się w niepewnej sytuacji finansowej.

“Jak dojść na szczyt i się nie zmęczyć?” (1967)

“Jeśli masz wykształcenie, inteligencję i umiejętności, to bardzo dobrze. Ale pamiętaj, że wielu ich nie ma, a i tak dochodzą na szczyt”. Te słowa słyszy mężczyzna, który zaczyna od mycia okien, by potem sukcesywnie piąć się po szczeblach kariery. Cytat ten wskazuje, że istnieje wiele możliwych dróg osiągnięcia sukcesu. A dla tych którzy mają zdolności, ciężka praca determinacja i kreatywność to klucz do sukcesu.

“Nieoczekiwana zamiana miejsc” (1983)

Dwaj przypadkowi ludzie, padając ofiarą intrygi znudzonych bogaczy, układają plan wyrafinowanej zemsty. Bogaty i wpływowy biznesmen zostaje kryminalistą a uliczny kanciarz staje się przedsiębiorcą przestrzegającym idei prawa. Każdy z nich radzi sobie  z nową rzeczywistością na własny sposób. Jak z tego wniosek? Podobny jak w przypadku “Skazanych na Shawshank”: nigdy nie wiesz, co się wydarzy, zatem musisz być przygotowany na wszystko. Z tej historii płynie jeszcze jedno ważne przesłanie: musisz znaleźć receptę na kompromis pomiędzy dbaniem o innych a dbaniem o własny biznes.