18 zasad prostej sprzedaży

Mateusz Bąk

Czy sądzisz, że wszystko w sprzedaży ma być piekielnie trudne? Okazuje się, że kilkanaście ważnych punktów może całkowicie podnieść Twoją skuteczność!

1. Odnajduj głęboki sens w tym co robisz
Jeżeli jesteś w sprzedaży wyłącznie dla wysokich sum na Twoim koncie to… będzie Ci ciężko zbudować dużą społeczność zadowolonych klientów. Odnajdź głębszy sens tego co robisz. Tylko Ty nadajesz wartości swoim działaniom.

2. Ustal cele i osiągaj je
Zapisz, zmierz i realizuj krok po kroku swoje cele. Co z tego, że wydają się na ten moment dalekie? Pamiętasz czas kiedy nie byłeś w stanie sam zawiązać buta lub jeździć na rowerze? Wszystko jest trudne do czasu, aż stanie się łatwe.

3. Bądź cierpliwy dla siebie
Wiele w sobie można zmienić jedną decyzją, ale trwałe zmiany wymagają czasu. Pozwól sobie na bycie zadowolonym z efektów każdego dnia. Nie demotywuj się zbytnim pośpiechem.

4. Bądź autentyczny!
Techniki sprzedaży to jedynie dodatek. Daj to co chcesz dać zgodnie ze swoją życiową misją. Nie odkryłeś jej jeszcze? Zadaj sobie pytanie co sprawia Ci szczęście, co powoduje, że Twoje życie jest lżejsze i przyjemniejsze? A teraz rozejrzyj się dookoła siebie i staraj się to dać innym. To Całkiem dobry początek każdego wyzwania!

5. Poznaj i wprowadź w życie podstawowe reguły sprzedaży
Droga na skróty? Owszem – ale jest kilka podstawowych zasad, które spowodują, że ta droga będzie skuteczna. Nie pozwól sobie na rozleniwienie kompetencyjne i negowanie merytorycznych szkoleń

6. Zawsze bądź gotowy!
To Twoja inicjatywa i czujność umysłu mogą zamieniać „zwykłe” sytuacje w niezwykłe transakcje sprzedażowe.

7. Dobrze oszacuj klienta
Pamiętaj, że Twoim celem nie jest sprzedawać za wszelką cenę. Jeżeli czujesz, że Twój czas jest marnowany – zadbaj o to, aby klient nie odebrał Tobie lepszych szans na sprzedaż.

8. Szanuj każde wypowiedziane słowo
Zaufanie budujesz na fundamencie swojej wiarygodności. Jeżeli obiecasz – spełnij. Zawsze staraj się dać więcej niż obiecałeś

9. Dbaj o dobre relacje z współpracownikami i partnerami
Sukces w sprzedaży to zawsze gra zespołowa. Będziesz potrzebował wsparcia tak jak inni potrzebują go teraz od Ciebie. Nie bój się dawać.

10. Bierz referencje
Każdy zadowolony klient, któremu pomogłeś chętnie da Tobie rekomendacje i pochwali Twoją pracę. Zrobiłeś świetną robotę? Spisz to i pokaż to światu!

11. Nie bój się spontaniczności
Czasami zwykła propozycja kupna na początku spotkania może być lepsza niż trzymanie się żelaznych zasad.

12. Baw się!
Jeżeli chcesz odczuwać satysfakcję z tego co robisz i mieć pozytywną energię, to szukaj w swojej profesji jak najwięcej okazji do zabawy.

13. Zaangażowany klient to Twój klient
Wchodź w interakcję. Pozwalaj, żeby to klient prowadził spotkanie. Chciej być z nim w kontakcie. Nie zabieraj mu głosu. Pozwól energii płynąć kiedy się pojawi.

14. Bądź zdyscyplinowany
Wytrwałość odróżnia przeciętnych od wybitnych. Idź o jeden krok dalej niż inni. Zostań dłużej. Przećwicz jeszcze raz. Kiedy już nie dajesz rady, postaraj się jeszcze trochę!
Trzymaj się swojego pierwotnego entuzjazmu.

15. Weź pełną odpowiedzialność
Nie obwiniaj innych za niepowodzenia. Pamiętaj, że odpowiedzialność to władza. Jeżeli obciążasz kogoś odpowiedzialnością to oddajesz mu władzę. Czy chcesz, żeby realizacja Twojego celu zależała od innych? Nie licz na kogokolwiek. Twój cel jest wyłącznie Twój.

16. Ciężka praca
Ostatecznie wygrywają najbardziej wytrwali. Jeżeli liczysz na to, że będzie lekko to szykuj się na porażkę. Satysfakcję buduje się przez przekraczanie samego siebie. Jak chcesz sięgnąć wyżej niż byłeś dotąd, skoro nie jesteś w stanie wykonać więcej pracy niż dotychczas? Ciężka praca jest wykrzyczanym na dachach sekretem ludzi wielkich. Odważ się ciężko pracować. Warto.

17. Nagradzaj się za małe sukcesy
Jeżeli nie potrafisz powiedzieć sobie kilku dobrych słów o tym co zrobiłeś dotychczas, to nie postawisz kolejnych kroków. Bądź dobry dla siebie samego. Wielkie podróże składają się z dni, dni z godzin, godziny z minut. Każda chwila Twojej pracy jest warta świętowania.

18. Szykuj się na zmiany
Nie jesteś w stanie przewidzieć niczego na pewno. W drodze pojawią się sytuacje całkowicie spontaniczne. Często pojawią się w momentach najmniej do tego właściwych. To właśnie te chwile stanowić będą o Twojej sile. Sprzedaż to nieustanny rozwój oparty o pragnienie realizowania życia na własnych warunkach. Sprzedaż to podejmowanie wyzwań chwili, która mija, a wraz z nią wszystko to czego nauczyłeś się do tej pory. Pozwól sobie na bycie elastycznym, a odkryjesz w sobie ogromne pokłady kreatywności.

18,5 Daj więcej niż obiecałeś
Składanie obietnic jest proste nawet dla słabych charakterów. Tylko wypełnione obietnice zbudują Twój biznes. Kiedy je spełnisz – daj ciut więcej niż obiecałeś, wystarczy.