Wierzę, że każda realizacja zależna jest od osoby. To człowiek ma siłę nadawać sensu każdej czynności. Filozof Richard Taylor powiedział kiedyś, że nic nie ma sensu poza sensem, jaki nada temu człowiek. To co nadaje znaczenia, to osadzenie w kontekście większej misji; pragnieniu samorealizacji jednostki lub zwyczajnie woli przetrwania.
Esencją wszystkiego jesteś Ty. Jeżeli odpowiednio zbudujesz swój charakter, między innymi po przez szkolenia, pracę nad sobą, czytanie wartościowej literatury – to wtedy masz szansę stać się trwały jak twierdza, której nikt nie będzie mógł zdobyć. Gdy będziesz już silny w oczach innych, jedyne co może pomniejszyć Twoje efekty, to Twoje indywidualne samoograniczenia.
Poniżej 7,5 pułapek, których powinieneś zacząć unikać.
1. Wątp w siebie tylko po to, żeby w siebie na nowo uwierzyć
Po co w ogóle podnosić się z łóżka? Ciało pewnie chciałoby dążyć do pomniejszania strat energii… zatem PO CO w ogóle? Zanim wykonamy jakikolwiek ruch potrzebujemy wewnętrznego języka korzyści, który uzasadni nieracjonalny w danym momencie wydatek energii.
Wątpienie nie jest złe – jest naturalnym pragnieniem odnajdywania spójnego sensu w tym co robimy.
Zastanów się jednak, czy nie popadłeś w rutynę ciągłego wątpienia w swoją wartość, w Twoją umiejętność podejmowania decyzji. Jeżeli tak… Zmień to!
2. Określ Twoje pierwotne poczucie sensu
Biznes, sprzedaż, negocjacje, tworzenie czegokolwiek są polami nieskończonych, zmiennych i różnorodnych możliwości. Żebyś mógł pozostać na dobrej drodze, ciągle szukaj swojej misji. Odpowiedz sobie na fundamentalne pytanie: PO CO TO WSZYSTKO? Nie masz pomysłu jak to znaleźć? Zadaj sobie pięć razy pytanie: PO CO? Zacznij zadawać te pytania w dowolnym etapie każdego projektu, którym aktualnie się zajmujesz. Szybko zauważysz, że Twoja wizja zacznie się klarować.
3. Zamień sny i marzenia na cele
Jeżeli nie skupiasz się na tym czego pragniesz, oznacza to że pochłaniają Cię myśli się wywodzące się ze strachu. Jeśli tego typu zmiana jest dla Ciebie czymś nowym, czujesz się niepewnie, poproś o pomoc osobę, którą postrzegasz jako wzór, czyli skupioną i pewną siebie. Zapytaj ją, co powoduje, że pozostaje tak skupiona i niewzruszona, kiedy inni ulegają różnego rodzaju rozproszeniom. Znajdź swoje odpowiedzi, zapisz je – inaczej ulecą.
Potem realizuj. Konsekwentnie.
Zapisz też jaką nagrodę osiągniesz za realizację celu. Gratyfikacja jest silnym bodźcem, który doda Ci siły, wtedy gdy zaczniesz wątpić.
4. “Show must go on!”
Uświadom sobie swoje wymówki skup się na podążaniu naprzód. Wiedz, że wymówki ma każdy. Nie są niczym złym. Prowadzą do słodkiego odpoczynku, lenistwa. Dają nam wrażenie obecności w strefie komfortu. Wiedz jednak, że są jak narkotyk, który zabiera cenny czas.
Panuj nad czasem odpoczynku, ale nie przestawaj iść do przodu!
Skup się na tym, żeby być w ciągłej akcji. Małe kroki będą dawały Ci małe nagrody za podjęte działania. Pokonana droga zmotywuje Cię do kolejnych działań. Kiedy już wprawisz tą maszynę w ruch to nie pozwól jej się zatrzymać. Pamiętaj o tym, że maszyna naszej motywacji jest jak wielka ciężka lokomotywa – gdy się rozpędzi, to trudną ją zatrzymać! Dlatego nie możesz się wahać! Weź stery we własne ręce i rób swoje!
5. Zmieniaj perspektywę patrzenia
Wszyscy mamy swoje odmienne wymiary patrzenia na świat. Są tacy, którzy widzą przeciwności i tacy którzy widzą szansę. Od tego czy jesteś optymistą, realistą, pesymistą, czy innym… istą ważniejsze jest jak to działa na Ciebie. W jaki sposób wpływa na Twoje priorytety i procesy wytwórcze.
Czy umiesz podejmować skuteczne decyzje w krótkim czasie?
Czy Twój dzień układa się w stronę produktywności?
Jak Twoje postrzeganie świata oddziałuje na Twoje relacje?
Coś nie gra? Zmieniaj to! Nie czekaj…
6. Najważniejszym Twoim konkurentem jesteś dla siebie Ty sam
Czy umiesz to docenić, czy nie – nie ma drugiej takiej osoby na świecie, jak Ty. Wyznacz i stwórz własną księgę rekordów. Pobijaj kolejne osiągnięcia i doskonale baw się we własnym towarzystwie!
Rzucaj sobie sam WYZWANIA – zanim zrobią to inni.
W przypadku biznesu – kierunek jest zawsze jeden i ten sam: Citius-Altius-Fortius (łac. szybciej, wyżej, silniej) – jest to dewiza igrzysk olimpijskich.
Konkuruj ze sobą mądrze, bez dopalaczy, sztucznych uzależniających środków. Świat przyjmuje wielkich małych zwycięzców wynagradzając ich życiem wartym przeżycia.
Przekraczaj siebie!
7. Nigdy nie mów nigdy – otwórz sobie furtkę na tzw. małe cuda rzeczywistości
Unikaj skrajności i uogólnień. Twardy kręgosłup może nie wpasować się w melodię graną przez wymagania nowych czasów. Mimo siły i konsekwencji, mimo profesjonalizmu i powagi, otwieraj się na powiewy świeżości.
Przypomnij sobie te momenty, kiedy mylnie założyłeś że coś nie może się zdarzyć. Bądź gotowy na nieprzewidywalne. Dzięki temu staniesz się mistrzem każdej rynkowej zmiany.
7,5. Bądź cierpliwy – bądź sobą
Pamiętaj o tym, że jesteś relatywnie nieistotnym i zarazem najważniejszym fragmentem większej rzeczywistości.
Dzięki cierpliwości i gotowości na przyjmowanie tego, co przyniesie czas, zyskasz niezbędny do prawidłowej egzystencji spokój wewnętrzny.
Jest wiele spraw, które możesz zmienić, ale niektóre z nich zwyczajnie potrzebują czasu i nie ma w tym nic złego.
Bądź spokojny – nic ostatecznie nie jest pod kontrolą.
Komnentarze
Bez komentarzy