Naucz się motywować swoich pracowników

Aleksandra Grębska

Odpowiednia motywacja pracowników do działania jest podstawą sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Jest to klucz do osiągania przez firmę pożądanych wyników. Zmotywowanie pracowników do działania jest dużym wyzwaniem, jednak warto poświęcić na to trochę wysiłku i czasu.

Zacznijmy od tego, jakie techniki motywacji na pewno nie zadziałają na zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Po pierwsze krzyki i wrzaski – to zdecydowanie nie jest dobra metoda. Może pomóc wyładować swoje własne emocje, jednak na pewno nie przyczyni się do efektywniejszej pracy Twoich podwładnych. Po drugie wygłaszanie mobilizujących mów, które zbyt wiele za sobą nie niosą i jeśli już działają to na bardzo krótko.

Jak więc angażować i motywować swoich pracowników do działania? Na początek dobrze, aby zapewnić zatrudnionym odpowiednie, godziwe warunki do pracy. Poza tym zadbać o to, aby dawała im ona poczucie stabilności, bezpieczeństwa, czyli zagwarantować im odpowiednią płacę. Starać się również o stworzenie przyjaznej atmosfery w biurze, tak aby relacje z przełożonymi i kolegami nie powodowały stresu. Są to czynniki, na których powinien opierać się system motywacyjny. Bez nich ciężko będzie – nawet gwarantując inne atrakcyjne świadczenia – zmotywować i w efekcie końcowym zatrzymać pracownika w swoim przedsiębiorstwie. Jeśli te podstawy są spełnione możesz działać dalej.

Pracownicy lubią być doceniani, dlatego dobrze jest, aby zauważać odniesione przez nich sukcesy i pokazywać, że podoba Ci się to jak pracuje. Sprawisz mu tym na pewno dużą satysfakcję, a sam będzie starał się, aby kolejnym razem znów móc pokazać, że jest wartościowym pracownikiem. Z kolei jeśli występuje jakiś problem, spotkaj się z nim i spokojnie podyskutujcie o sprawie i razem znajdźcie rozwiązanie problemu. Pamiętaj także, aby dziękować za wykonaną pracę, za włożony wysiłek – sprawi to, że pracownicy będą wiedzieli, że ich szanujesz, dzięki czemu chętniej będą wykonywać powierzone im przez Ciebie zadania. Ważne jest również, aby wszystkich traktować sprawiedliwie, nagradzać i karać na takich samych zasadach. Dbaj także o rozwój zatrudnionych – wysyłaj ich na kursy, specjalistyczne szkolenia – dzięki czemu będą wiedzieć, że są dla Ciebie wartościowymi ludźmi i bardziej zaangażują się w pracę.

Nie można również pominąć tak ważnej kwestii jak czynniki materialne, które mają istotny wpływ na motywowanie pracowników. Wszelkie przyznawane premie działają motywująco, bowiem pracownik ma cel, do którego dąży – ważne jest tutaj jasne określenie zasad, zgodnie z którymi bonifikacje są wypłacane. Prócz tego wszelkie programy lojalnościowe, np. zagwarantowanie karnetu na siłownię czy dofinansowanie wakacji, sprawią, że zatrudnieni będą chcieli pracować i zostać w przedsiębiorstwie jak najdłużej.