Opór przy wdrażaniu zmiany w biznesie [WIDEO]

Jarosław Zagórowski, zawodowy menedżer. Zarządzał ponad 30-tysięcznym zespołem ludzi w branży wydobywczej. Podczas konferencji LiGHT 2016 opowiedział, jak poradził sobie z kryzysem na kopalni oraz przeprowadzeniem skutecznej zmiany w zarządzaniu firmą, która ma już swoje wieloletnie tradycje i przyzwyczajenia.

Jarosław Zagórowski jest prezesem Huty Bankowej w Dąbrowie Górniczej. Przez osiem lat z odwagą kierował największym producentem węgla w Europie – Jastrzębską Spółką Węglową, którą wprowadził na warszawską giełdę. Ten charyzmatyczny lider wystąpił podczas konferencji LiGHT 2016 organizowanej przez Leaders Island w Krakowie.

Leaders Island - Jarosław Zagórowski

Jarosław Zagórowski podczas konferencji LiGHT 2016 / Fot. Piotr Poleszczuk

Zarządzanie to sztuka podejmowania optymalnych decyzji, twierdzi Jarosław Zagórski. Decyzje najczęściej podejmujemy, gdy mamy do czynienia ze zmianą. W kierowaniu firmą ze zmianą mamy do czynienia w zasadzie codziennie i nie ma przed nią ucieczki.

Jednak pozornie zarządzanie zmianą w dobie kryzysu jest łatwiejsze niż gdy wszystko w przedsiębiorstwie i na rynku idzie dobrze. W małej firmie wdrażanie zmian może być odrobinę łatwiejsze m.in. dzięki niewielkiej liczbie pracowników.

Jak przeprowadzić zmianę w dużej firmie?

Przede wszystkim należy zbudować pozycję. Według Jarosława Zagórowskiego naczelną zasadą dobrze przeprowadzonej zmiany jest również ciągła komunikacja, ponieważ ludzie oczekują tłumaczenia sytuacji i co im grozi.

O tym, jak zarządzać zmianą Zagórowski przedstawia na przykładzie załamania się rynku przemysłowego w 2010 roku. Zarządzał on wtedy Jastrzębską Spółką Węglową, jedną z największych kopalń w Europie. Jak sobie poradził ze związkami zawodowymi i górnikami? Oglądaj materiał z konferencji LiGHT 2016 organizowanej przez Leaders Island.