Potęga wyobraźni, czyli jak radzić sobie z wyzwaniami

Tamara Pielas

Ile razy, wieczór przed ważnym spotkaniem czy wydarzeniem, wyobrażałeś sobie jak to będzie? Co powiedzą Twoi rozmówcy? Co im odpowiesz? W jaki sposób zakończy się to spotkanie? Co musisz powiedzieć, a co lepiej pominąć? Wizualizacja, bo tak nazywa się to zjawisko, to doskonałe narzędzie, które może zwiększyć Twoją przewagę w biznesie. Dowiedz się, jak to zrobić!

 

Obrazy w naszym umyśle pojawiają się samoistnie, a ich tworzenie nie jest ani wymagające ani obciążające. Czemu zatem nie wykorzystać ich np. do lepszego przygotowania się do trudnej rozmowy?

Może zdarzyć się też tak, że nasz umysł zacznie podsuwać nam obrazy wszystkich możliwych klęsk i katastrof. Jak nie dopuścić by zalała nas koszmarna fala czarnych wizji? Z pomocą przychodzi psychologia i wizualizacja.

Wizualizacja to umiejętność tworzenia obrazów w głowie. Tworząc wizualizację nastawiamy swój mózg na działanie w określonym kierunku. Dobrze przeprowadzona wizualizacja potrafi zmienić nastrój, gdyż obrazy bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie naszych struktur mózgowych.

Wyobrażenia a skuteczność

Z pozytywnego wpływu wizualizacji często korzystają sportowcy. Jedno z najbardziej znanych badań, przeprowadzone przez Edmunda Jacobsona, wykazało, że wizualizacja poprawia wykonywane działania. Jacobson podzielił studentów na trzy grupy. Każdy zawodnik, z każdej grupy, pojedynczo oddawał trzy rzuty do kosza, a każdy z wyników był zapisywany. Przez kolejne 20 dni osoby z poszczególnych grup zostały poproszone o wykonywanie pewnych zadań. Pierwsza grupa codziennie ćwiczyła rzucanie do kosza po trzy razy. Druga grupa poproszona została o wyobrażanie sobie, że oddają rzuty osobiste. Natomiast trzecia grupa nie otrzymała żadnego zadania. Po 20 dniach powtórzono początkowy test. Zawodnicy z pierwszej grupy poprawili skuteczność swoich rzutów o 24%, natomiast osoby z grupy drugiej poprawiły swoje wykonanie o 23%. Trzecia grupa, zgodnie z oczekiwaniami, nie wykazała żadnej poprawy.

koszykowka

Badanie to pokazało jak ogromny potencjał tkwi w ludzkiej wyobraźni. I choć nigdy nie zastąpi ona prawdziwego treningu, to może znacznie poprawić wykonanie czy przyśpieszyć nabywanie nowych umiejętności.

Technika wizualizacji nie ogranicza się jedynie do sportowej areny. Jest szeroko wykorzystywana w pracy z klientami cierpiącymi na brak pewności siebie, przeróżne fobie czy w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jej stosowanie nie musi być skomplikowane i bardzo prosto zaadaptować ją do własnych potrzeb.

Jak przygotować się do wizualizacji?

Tworzenie obrazów to główna część procesu wizualizacji, jednak przeprowadzona bez odpowiedniego przygotowania, nie będzie skuteczna.

Po pierwsze: relaksacja

Aby przystąpić do wizualizacji musisz być zrelaksowany. Znajdź ciche, spokojne miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Przyjmij wygodną pozycję, siedzącą lub leżącą. By wejść w stan relaksacji możesz skorzystać także z nagrań treningów relaksacyjnych dostępnych w serwisie YouTube. Do najbardziej popularnych należą trening autogenny Schultza czy relaksacja progresywna Jacobsona. Najprostszym ćwiczeniem relaksacyjnym jest oddychanie. Kilka głębokich wdechów i wydechów pozwoli Ci się uspokoić oraz wyciszyć. Wizualizację najlepiej wykonywać z zamkniętymi oczami.

Po drugie: multisensoryczność

Do tworzenia obrazów wykorzystuj wszystkie zmysły. Zastanów się nie tylko nad tym, co zobaczysz, ale także nad tym, co usłyszysz, jaki zapach poczujesz, czego będziesz dotykał, jak smak będzie Ci towarzyszył. Im więcej wrażeń, pochodzących ze wszystkich zmysłów, stworzysz, tym skuteczniejsza będzie Twoja wizualizacja. Wielomodalne obrazy są także lepiej zapamiętywane przez nas umysł.

Po trzecie: pozytywne myślenie

Świat, który powstaje w Twojej wyobraźni, to świat idealny, gdzie wszystko idzie po Twojej myśli. Chodzi o to, by w Twoim umyśle utrwalały się wzorce działań, pomocne w osiąganiu sukcesów. To nie znaczy, że musisz stworzyć cukierkową rzeczywistość, w której wszystkie idzie jak po maśle. Skup się także na procesie, nie tylko na samej wizji osiągnięciu celu. Wizualizuj sobie jak pokonujesz przeszkody i jak radzisz sobie z trudnościami. Najważniejsze jest to, by rezultat Twoich działań był pozytywny.

Wyobrażenia możesz tworzyć samodzielnie, bazując na powyższych wskazówkach lub korzystać z gotowych technik. Pamiętaj jednak zawsze o relaksacji i multisensoryczności. Niektóre metody pomijają pozytywne wyobrażenia i wręcz przeciwnie, skupiają się na katastroficznych wizjach.

Przesadne wchodzenie w role

Technika ta szczególnie sprawdza się w przypadku osób cierpiących na brak pewności siebie.

Wyobraź sobie siebie w roli kogoś, kto łatwo i bez wysiłku potrafi poradzić sobie z problemem, który przed Tobą stoi. Następnie naśladuj tę osobę. Postaw się na jej miejscu. Wyobraź sobie te same zachowania i działania tylko tym razem, to Ty je wykonujesz. Ćwiczenie to możesz powtarzać dowolną liczbę razy przed konfrontacją w rzeczywistości. Aby wprawić się w pozytywny nastrój, nie powstrzymuj się przed przesadą. Jeśli zawodowo zajmujesz się sprzedażą, to idealna technika dla Ciebie. Jeśli przećwiczysz w wyobraźni wszystkie możliwe warianty, to później będzie Ci dużo łatwiej wprowadzić je w życie.

relaksa

Samoodczulanie

Każdy z nas ma takie sytuacje, które wywołują niepokój. Warto samemu stworzyć taką listę niepokojów, zaczynając od tych najmniej zagrażających sytuacji, a kończąc na tych wywołujących silny stres.

Zacznij od relaksacji. Usiądź lub połóż się bardzo wygodnie, tak by każda część Twojego ciała spoczywała całkowicie swobodnie. Użyteczne mogą być tutaj techniki relaksacyjne lub oddechowe, stosowane w celu obniżenia napięcia.

Następnie wyobraź sobie względnie łagodną, niezbyt denerwującą wersję sytuacji, która wywołuje u Ciebie stres. Jeśli potrafisz wyobrazić ją sobie, bez zdenerwowania, nie wychodząc ze stanu relaksu, to stwórz sytuację trochę bardziej skomplikowaną, z większym ładunkiem stresowym. Jeśli również z tą uda Ci się poradzić bez problemu, możesz po kolei wprowadzać kolejne utrudnienia i stresujące elementy. Jeśli jednak zaczynasz się denerwować, wróć do stanu całkowitego relaksu i zacznij od początku. We własnym tempie przepracuj wszystkie stresujące sytuacje. Jeśli w wyobraźni potrafisz sobie z nimi poradzić, prawdopodobnie tak samo będzie w rzeczywistości.

Pamiętaj o tym, że każdy trening musi kończyć się odprężeniem i zadowoleniem. Nigdy nie kończ ćwiczenia w stanie napięcia.

Technika potopu mentalnego

Wykorzystuje ona negatywne myśli, które często pojawiają się w naszym umyśle przed ważnymi wydarzeniami. Zamiast starać się je zastąpić pozytywnymi obrazami, warto pozwolić działać własnej wyobraźni i pozwolić na zalanie umysłu najgorszymi obrazami katastrof oraz wszystkich możliwych plag egipskich. Im bardziej przesadzona wizja, tym lepiej. Wyobrażenie sobie sytuacji bardziej zaawansowanej niż realna sprawia, że przekraczasz bariery naturalnego oporu. W ten sposób możemy spojrzeć na nią mniej emocjonalnie i poradzić sobie z nią w racjonalny i logiczny sposób.

Wizualizacja to prosta technika, wykorzystująca naturalny mechanizm działania naszego umysłu. Warto korzystać z niej przed stresującymi wydarzeniami. Najczęściej źródłem stresu jest nowość, nieprzewidywalność sytuacji, z którą musimy sobie poradzić. Z kolei znane sytuacje niosą ze sobą znacznie mniejszy ładunek emocjonalny, gdyż już kiedyś udało nam się poradzić sobie z podobnymi wyzwaniami. Na tej zasadzie opierają się techniki wykorzystujące wyobraźnię. Sytuacja przepracowana w wyobraźni, staje się mniej zagrażająca w rzeczywistości.