Jak radzić sobie ze stresem, będąc handlowcem?

Redakcja

W pierwszej części naszego cyklu poświęconego stresowi w zespołach handlowych zastanawialiśmy się, czym w ogóle jest stres i próbowaliśmy określić, jakie są jego źródła. Zgodziliśmy się, że każdy handlowiec w mniejszym lub większym stopniu doświadcza stresu. Nie oznacza to jednak, że mamy biernie mu się poddawać.

Jak pozbyć się stresu raz na zawsze?

Odpowiedź brzmi: to niemożliwe! Tak naprawdę przestaniemy się stresować dopiero po śmieci. Dlatego w kontekście stresu mówimy raczej o radzeniu sobie z nim czy zarządzaniu nim w taki sposób, by jego nasilenie pozwalało nam działać na najwyższych obrotach.

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie technik pomocnych w zarządzaniu stresem. Podzieliliśmy je na strategie długofalowe (zmniejszające poziom stresu w dłuższej perspektywie czasowej) i doraźne, pomocne w obniżaniu napięcia w konkretnym momencie, np. przed ważną prezentacją czy rozmową z przełożonym.

Pamiętaj! Niemożliwe jest żebyśmy nigdy w ogóle się nie stresowali. Ważne jest, że możemy nauczyć się regulować poziom stresu.

źródło: shutterstock.com

Stres przewlekły i krótkotrwały

Dlaczego właśnie taki podział? Każdy z nas odczuwał kiedyś stres bezpośrednio przed ważnym wydarzeniem, np. spotkaniem z Klientem, na którego pozyskaniu bardzo nam zależało. Zazwyczaj na krótko przed rozpoczęciem nasze serce waliło szalone, dłonie się pociły, a my nie mogliśmy się skupić. W takich warunkach może być trudno prowadzić rzeczową i spokojną rozmowę. Zwłaszcza, gdy nie możemy skoncentrować się na tym, co chcemy powiedzieć. W takich momentach potrzebujemy szybkich metod poradzenia sobie z rosnącym stresem.

Poza doraźnymi, stresującymi sytuacjami wielu z nas żyje w chronicznym stresie. Duży nacisk szefostwa na wyniki, wyśrubowane targety, zarobki uzależnione od prowizji czy konieczność kontaktu z „trudnymi” Klientami sprawiają, że możemy stresować się cały czas. Jest to zdecydowanie bardziej niebezpieczne od jednorazowych, stresowych sytuacji.

Żeby lepiej zrozumieć ryzyko, jakie niesie ze sobą przedłużający się stres, warto przenieść się na chwilę w przeszłość. Wtedy głównym źródłem stresu była konieczność przetrwania i uniknięcia zjedzenia przez dzikie zwierzęta. Natura wyposażyła nas w reakcję stresową, by nasz organizm mógł szybko zmobilizować się do wytężonego wysiłku. Mowa o reakcji walki lub ucieczki – w obydwu przypadkach nasi przodkowie potrzebowali wznieść się na wyżyny swoich możliwości. Niezależnie od tego, czy uciekaliśmy czy walczyliśmy, napięcie powstałe w naszym organizmie było rozładowywane przez wysiłek fizyczny. Po tym nasz organizm wracał do równowagi.

Minęły tysiące lat, ale nie zmienił się nasz sposób reagowania. Zmieniły się jednak stresory, z którymi mamy do czynienia. Z prezentacji czy zebrania nie możemy uciec (w sumie możemy, ale nie obejdzie się to bez konsekwencji), więc często napięcie powstałe w naszym ciele nie ulega rozładowaniu. To prowadzi do chronicznego stresu. Taki przedłużający się stan sprawia, że zapominamy, jak to w ogóle jest być spokojnym i zrelaksowanym! Niesie to ze sobą ogromne ryzyko nie tylko dla zdrowia psychicznego, ale i fizycznego. Stres w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania takich chorób jak: nadciśnienie, udar, zawał, otyłość czy cukrzyca.

Pamiętaj! Systematyczne rozładowywaniu powstałego w ciągu dnia napięcia to klucz do radzenia sobie ze stresem na co dzień.

źródło: shutterstock.com

źródło: shutterstock.com

Strategie długofalowe

Aktywność fizyczna

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań pozwalające pozbyć się stresu. Nie tylko uwalnia napięcia z ciała, ale czasami porządny wycisk na treningu może być bardzo pomocny w „oczyszczeniu głowy”. Wybierz taką aktywność, którą najbardziej lubisz. Może to być coś wymagającego np. crossfit czy boks, ale równie dobrze sprawdzą się yoga, fitness, pilates czy spacery albo jazda na rowerze. Kluczem do sukcesu jest tutaj systematyczność, pozwalająca na bieżąco „upuszczać pary”.

Relaksacja

To jedna z najpopularniejszych technik zarządzania stresem. Często stosowane są przez sportowców przed ważnymi zawodami. Tak jak olimpijczyk musi dobrze zaprezentować się podczas najważniejszego biegu, tak samo handlowiec musi pokazać się z jak najlepszej strony podczas spotkania. Do treningu relaksacyjnego będziesz potrzebować cichego, spokojnego miejsca, w którym wygodnie usiądziesz lub się położysz. Na początku warto wybrać jeden z treningów relaksacyjnych prowadzonych. Wiele nagrań znajdziesz np. na YouTube’ie. Najpopularniejsze techniki to relaksacji to trening autogenny Schultza (oparty na sugestiach) i trening relaksacji progresywnej Jacobsona. W drugim przypadku stan relaksu osiągany jest poprzez naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni. Przejrzyj dostępne nagrania i wybierz takie, które będzie Ci najbardziej odpowiadać. Zwróć uwagę na głos prowadzącego i wyszukaj taki, którego przyjemnie będzie Ci słuchać.

źródło: shutterstock.com

źródło: shutterstock.com

AMSR

To stosunkowo nowa metoda. Mówiąc w skrócie to przyjemne dreszcze, które odczuwamy w tyle głowy, mrowienie wzdłuż kręgosłupa, a czasem nawet ciarki przechodzące po plecach. Reakcje te mogą być wywołane przez różnego rodzaju bodźce docierające do nas  mowa o dźwiękach, obrazach, dotyku. Na YouTube’ie także znajdziesz różnego rodzaju nagrania, więc zachęcamy do przetestowania.

Pamiętaj! Niezależnie od tego, jaką metodą wybierzesz, kluczowa jest systematyczność.

Techniki „na szybko”

Przytoczone wcześniej sposoby są pomocne w systematycznym rozładowywaniu napięć. Co robić, gdy na szybko musimy obniżyć stres?

Ćwiczenia oddechowe i mindfulness

Oddech to nasza tajna broń. Jest z nami wszędzie i nie potrzebujemy żadnych dodatkowych materiałów, by z niego skorzystać. By się uspokoić warto nauczyć się oddychania przeponowego – takiego, w którym czujemy, że pracuje nasza przepona, a nie tylko klatka piersiowa, jak zazwyczaj.

Głęboki oddech jest ważną częścią coraz popularniejszego podejścia mindfulness. To filozofia zwracająca uwagę na doświadczanie, bycie obecnym, bycie tu i teraz. Mindfulness uczy nas, jak spokojnie być z naszymi myślami i emocjami, a jednocześnie odczuwać spokój. Uważność także wymaga praktyki. Możesz skorzystać z gotowych programów (np. 8-tygodniowy kurs uważności dostępny w formie książki i nagrań do ćwiczeń) lub aplikacji (np. Headspace albo Calm). W tym przypadku uczysz się metod, które sprawdzą się zarówno na dłuższą metę, jak i w jako szybkie remedium.

źródło: shutterstock.com

źródło: shutterstock.com

Próby wyobrażeniowe

Pomocne w opanowywaniu stresu mogą być także wyobrażenia. Często przed ważnym wydarzeniem próbujemy sobie wyobrazić, co się wydarzy. Tę naszą naturalną możesz wykorzystać starając się przewidzieć możliwe scenariusze, np. zaplanowanego spotkania. Dzięki temu przygotowujesz sobie strategie działania, gdyby rzeczywiście tak się wydarzyło. A to, co już znamy (nawet z wyobraźni) jest dla nas mniej stresujące.

Pamiętaj! Nawet doraźne techniki warto przećwiczyć wcześniej, by mogły skutecznie zadziałać, gdy najbardziej ich potrzebujesz.

Powodzenia!