Sprzedaż to Twoja odpowiedzialność!

Mateusz Bąk

„Sprzedaż to najlepiej płatna ciężka praca na świecie i najgorzej płatna lekka praca na świecie”

Nienawidzisz poniedziałków. Czekasz na piątek. Weekendami robisz wszystko, żeby zapomnieć, że stosunek 5 dni pracujących do 2 dni odpoczynku jest fatalnym układem.

W pracy dajesz z siebie bardzo dużo, a chcą więcej, nigdy nie jesteś dość dobry. Znajomym w piątek wieczorem opowiadasz, jak bardzo jesteś niesprawiedliwie traktowany przez korporacje, państwo, czy kościół… W zasadzie temat nie jest ważny, byle zwalić winę na innych. Uciec umysłem daleko od własnej odpowiedzialności.

Rób tak dalej – przeżyjesz nic, zdobędziesz nic

 

Jest też scenariusz, w którym weźmiesz odpowiedzialność na siebie — wyjdziesz naprzeciw i zmierzysz się z tym, co Cię przeraża. Z tym, co uznałeś wcześniej za obciach, niepotrzebne narzędzie, zbyt duże wyzwanie. Uznałeś, że się do tego nie nadajesz i wmówiłeś wszystkim, że to nieetyczne. Jest scenariusz, w którym zamiast wmawiać sobie wszystko to, do czego byłeś do tej pory przekonany, pójdziesz w stronę przeciwną. Poczytasz, posłuchasz i ocenisz na zimno — logicznie.

W prostym ujęciu sprzedaż kojarzysz z Panią w sklepie, która podaje Ci towar albo nabija to, co wrzuciłeś do kosza i przyjmuje zapłatę gotówką lub kartą.

Odchodzimy od prostych ujęć — w praktyce sprzedaż to proces, który doprowadził Cię do wejścia właśnie do tego sklepu i kupienia właśnie tej marki kefiru. Sprzedaż to nić manipulacji i wywierania wpływu, która doprowadziła do tego, żebyś wydał pieniądze na jedynie słuszną opcję — dokładnie te produkty, które zostały odpowiednio wpisane w Twoją hierarchię potrzeb.

Sprzedaż, jak każda inna dziedzina naszego życia może być potraktowana jak nic nie warta część rzeczywistości, albo możemy się nią zafascynować i zwrócić uwagę na to — jak wykorzystać to narzędzie, żeby 5 dni odpoczywać i 2 pracować. Jak zrobić tak, żeby mój szef — moi znajomi postrzegali mnie jako Wartość, którą chcą zdejmować z wysokiej półki w prestiżowych sklepach.

Najlepiej sprzedaje Prawda wyrażona przez Świadomego Człowieka.

Kup świadomość za odpowiedzialność.

Zamiast udawać, że życie będzie długie a po nim kolejne.

Zamiast udawać, że masz czas na popełnianie błędów — uchyl kark i się ucz.

Zamiast bać się błędów — popełniaj je, jeśli inaczej się nie da.

Zamiast unikać odpowiedzialności za błędy — połykaj swoje żaby ze smakiem.

Profesjonalizm związany jest z budowaniem wiedzy, umiejętności i postaw eksperckich w jasno określonej dziedzinie życia.

Jak chcesz być profesjonalny, oddając innym odpowiedzialność, za wyuczenie Cię tego, co daje Ci w życiu satysfakcję? Chcesz, żeby to ktoś inny Ci to sprzedał?

Jak chcesz pomagać ludziom, jeżeli jedyne co chcesz zrobić to przejść przez życie bez utożsamiania się z jakąkolwiek ideą?

Jak chcesz patrzeć sobie w oczy w lustrze każdego dnia, skoro zanim podjąłeś walkę, już ją poddałeś?

Przestań myśleć o sprzedaży jako wciskaniu, nawijaniu makaronu, jako zabawce do wygrywania z ludźmi psychologicznych potyczek. Stać Cię na więcej. Naprawdę…

Stać Cię na to, żeby rozwiązywać długofalowe wyzwania Twoich klientów. Bycie innowacyjnym.

Stać Cię na to, żeby wyprodukować dla nich Wartość, która podniesie jakość ich życia — oszczędzi czas, zmniejszy ciężar pracy, ułatwi codzienność lub doda przyjemności.

Czy masz wybór? Iluzoryczny — jeżeli sam nie potraktujesz sprzedaży jako nieodłącznego elementu Twojego życia — to samo życie przymusi Cię do wciskania bzdur samemu sobie. Wtedy wrócisz to pierwszego akapitu tego artykułu.

Kto staje za niczym, upada we wszystkim.

Od 10 lat zajmuję się aktywnie sprzedażą w każdej jej formie.

Popełniłem tak wiele błędów, że chętnie czekam na kolejne — kocham się uczyć.

Popełniłem tyle błędów, że chętnie napiszę kilka spostrzeżeń na ten temat.

Sprzedaż to władza, możliwość, sztuka — to szereg psychologicznych procesów, które zachodzą między Tobą a otoczeniem. To Twoja percepcja i preludium do każdego procesu decyzyjnego. Sprzedaż to emocje i człowiek. Sprzedaż to świadomość.

W moich artykułach będę sprzedawał fakt, że kilka minut, które poświęcisz na czytanie wpisów praktyka w dziedzinie sprzedaży — mogą trwale wpłynąć na polepszenie Twojego stylu życia.

To moja jedyna właściwa opcja.

Czytaj, myśl — zacznij kontrolować efekty swoich działań.