Wyznaczaj sobie cele i osiągaj je!

Aleksandra Grębska

„Ludzie z celami odnoszą sukcesy, ponieważ wiedzą, dokąd zmierzają. To jest aż tak proste.” – powiedział kiedyś Earl Nightingale. Umiejętne wyznaczanie sobie celów jest kluczem, który zapewnia handlowcom powodzenie. Dlaczego jest to istotne i jak to robić dobrze?

Konkretne zadania pozwalają na skupienie swojej uwagi w 100% na dążeniu do ich wykonania. Dzięki konkretnemu zdefiniowaniu celu, nabiera on sensu, a my jesteśmy świadomi tego, po co się staramy. Wiemy dlaczego warto poświęcać czas i energię na realizację misji, a to sprawia, że pracujemy efektywniej. Dobrze pamiętać, że aby zrealizować główny cel, najpierw trzeba krok po kroku osiągać te małe, które pozwalają na wykonanie zadania w pełni. Właśnie te niewielkie kroki są istotne – umożliwiają sprawdzenie postępów w pracy i uświadamiają, że włożony w realizację celu wysiłek nie idzie na marne.

Jak więc wyznaczać cele, aby motywowały one do działania? Po pierwsze muszą one być jasne i zrozumiałe. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, czemu służy dany cel i w czym jego osiągnięcie może nam pomóc, co może nam dać. Realizację najlepiej rozpocząć od konkretnego określenia, co zamierzamy osiągnąć – pracę dobrze podzielić na etapy, dzięki temu w każdym momencie będziemy wiedzieć, ile zostało nam jeszcze do końca. Kiedy już będziemy wiedzieć te rzeczy, należy opracować strategię, która pozwoli osiągnąć zamierzony cel, a następnie być konsekwentnym w realizacji zadań. Aby ułatwić sobie pracę zapisz, co chcesz uzyskać i wyznacz sobie czas, w którym dane zadania należy wykonać. Zaplanuj w kalendarzu kolejne kroki, dzięki temu będziesz ciągle ukierunkowany na cel, a to pomoże Ci zmotywować samego siebie. Analizuj to, co już udało się zrobić, a co jeszcze jest do zrobienia. Świętuj swoje małe sukcesy, nagradzając się w momencie, w którym osiągniesz kolejny etap, przybliżający Cię do wykonania zadania.

Wyznaczanie sobie celów ma ogromny wpływ na motywację handlowca oraz na jego osiągnięcia sprzedażowe. Brak posiadania jasno sprecyzowanych zadań może skutkować małą efektywnością. Po drugie, jeżeli nie wiemy do czego dążymy, skąd możemy wiedzieć, że osiągamy sukces albo czy wykonujemy naszą pracę dobrze? Skoro nie jesteśmy w stanie oszacować postępów, a sami tak naprawdę nie wiemy, dokąd zmierzamy? Cele nie tylko inspirują nas do działania, ale także pokazują nam efekty pracy, dzięki czemu wiemy na co przydał się nasz wysiłek. Monitorowanie postępów pozwala nam także dowiedzieć się, jakie prace wykonujemy dobrze, a co musimy poprawić. Tutaj przyda się narzędzie umożliwiające śledzenie efektów naszych działań, takie jak Motiveo. System pokazuje szczegółowe raporty z możliwością sprawdzenia geolokalizacji, a wszystko to zarówno z poziomu przeglądarki, jak i urządzeń mobilnych. Pracownik na bieżąco może kontrolować swoją pracę, sprawdzać stopień wykonania celów czy przeglądać swoje zadania. Motiveo w sposób przejrzysty prezentuje zasady uczestnictwa w programie motywacyjnym, a także oferuje bazę wiedzy przydatną dla handlowców.

Motywacja jest istotna, a nic tak nie motywuje jak osiąganie kolejnych sukcesów i praca przy zadaniach, które mają dla nas sens. Określaj więc swoje cele i ukierunkuj się na ich realizację, a na pewno osiągniesz sukces!