5 zasad skutecznego sprzedawcy

Aneta Wątor

W myśl zasady Pareto, jedynie 20% sprzedawców osiąga genialne wyniki, mierzone skutecznością na poziomie 80%. Pozostałe 80% sprzedawców ledwo łączy koniec z końcem, sfrustrowani swoimi niepowodzeniami i brakiem skuteczności z miesiąca na miesiąc demotywują sami siebie i tracą wiarę we własne możliwości.

Co zrobić by zaliczać się do grupy skutecznych sprzedawców i stale podnosić wyniki sprzedaży?

1. Zadbaj o swój wygląd, bądź atrakcyjny i sympatyczny.

Każdy z nas jest swoją najlepszą wizytówką. Atrakcyjny, schludny wygląd, oraz elegancki strój powodują, że jesteśmy lepiej zauważalni i wzbudzamy szacunek.

Atrakcyjność to słowo pochodzące z języka łacińskiego, gdzie oznacza: interesujący, dobry, korzystny, wartościowy, godny przyjęcia/rozważenia, przyciągający wzrok.

Osoby pewne siebie i uśmiechnięte uznawane są za bardziej sympatyczne, niż osoby z poważną miną wyglądające ich zdaniem w pełni „profesjonalnie”.

2. Wyróżnij się wysoką kulturą osobistą.

Kultura osobista jest cechą, którą nabywa się w wyniku ciągłej pracy nad sobą przez całe życie.

W skład kultury osobistej wchodzi poczucie pewności siebie, uprzejmość, odpowiednie zachowanie w każdej sytuacji, wyważenie, podejmowanie przemyślanych decyzji. Profesjonalizm zarówno podczas pisania maili do klientów, jak i rozmowy telefonicznej również świadczy o kulturze sprzedawcy. Osoby pewne siebie odnoszą sukcesy w życiu, chodzą wyprostowane, uśmiechnięte, są miłe i potrafią zachować się w każdej sytuacji.

Kiedy klient czuje doskonałe przygotowanie sprzedawcy, wie, że powierza swoje pieniądze w dobre ręce.

3. Bądź sobą.

Naturalność czyli bycie sobą. Jakże prosta, lecz niestety często nieużywana zasada, którą powinniśmy kierować się w życiu. Każdy z nas urodził się oryginałem niestety zbyt często staramy się porównywać do innych – naszym zdaniem lepszych osób. Jesteśmy ludźmi, popełniamy błędy, należy być tego świadomym i dążyć do swojego własnego mistrzostwa. Dobrze jest mieć autorytety w postaci ludzi sukcesu i czerpać od nich wiedzę, jednak świadomość samego siebie i własnej wartości powoduje, że jesteśmy bardziej doceniani przez innych.

4. Inwestuj w siebie, stale się rozwijaj.

Kiedy inwestujemy w rozwój osobisty, udoskonalamy własne umiejętności i jesteśmy bardziej efektywni. Pracujemy z pasją, planujemy każdy dzień i wykonujemy listę zadań do realizacji, co prowadzi do większej skuteczności sprzedaży. Czytamy książki, uczymy się od mądrzejszych, współpracujemy z innymi, co skutkuje większą pewnością siebie i skutecznością.

Jeśli wierzysz w siebie i swój produkt – uwierz także, że jesteś najlepszym wyborem, jakiego twój klient może dokonać.

5. Doskonale poznaj swój rynek i konkurencję.

Twoim obowiązkiem jest znać aktualne tendencje panujące na rynku oferowanych przez Ciebie dóbr i usług. W małym palcu powinieneś mieć ofertę konkurencji, informację o skuteczności ich sprzedaży, o cenach oraz standardzie pracy innych sprzedawców.

Podsumowując, chęć bycia lepszym od samego siebie powoduje, że rośniemy, uczymy się i udoskonalamy. Uwidacznia się to nie tylko w większym poczuciu własnej wartości, lepszej komunikatywności, lecz także zwiększonej efektywności sprzedaży.

Nie ma tu żadnej magii, żadnego przypadku. Jest czysta praca, oparta o efekty i dążenie do jasno określonego celu. Sprzedaż ma swoje prawa i logikę, tak samo jak skuteczni sprzedawcy mają swoje zasady. Zasady, które działają i przynoszą efekty.

Czy udoskonalając samego siebie masz coś do stracenia?

Myślę, że nie. Przekonaj się zatem ile możesz zyskać.

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu.

Aneta Wątor

wator.aneta@gmail.com