Rekrutacja nie musi być nudna

Redakcja

Obecnie specjaliści są rozchwytywani, a firmy walczą o dobrego pracownika. Jeżeli rozpoczynasz rekrutację, a nie pracujesz wielkiej korporacji, do której spływają setki CV każdego dnia, musisz się wyróżnić. Na szczęście nie jest to takie trudne. Obecnie, ku rozpaczy kandydatów, większość ofert pracy oraz stron im dedykowanych jest niemal identyczna. Co zrobić, by przekonać specjalistów do Twojej firmy?

 

Przedstaw się

Wyjdź naprzeciw kandydatom i przedstaw im codzienne życie firmy. Niech wiedzą, jakie czeka na nich powitanie i z kim będę pracować. Ciekawym przykładem może pochwalić się FreshMail. Na swojej stronie rekrutacji, oprócz wymienionych stanowisk pracy, przygotował również zakładkę: Dlaczego my. Przeglądając tę stronę poznasz środowisko pracy, jakie ukształtował FreshMail. Zaangażowanie, szacunek, odwaga, skupienie – to wartości Agilowe. Przekaz jest przejrzysty: jeżeli cechują Cię podobne walory, w firmie poczujesz się jak w domu.

Strona przedstawia również oryginale biuro, którego każdy zakamarek możesz poznać dzięki wirtualnemu spacerowi. Zobacz też, jak pracownicy świetnie bawią się i rozwijają podczas wspólnych eventów, szkoleń czy imprez. Bo praca to nie tylko obowiązki, ale również pasja i możliwość poznania ciekawych osobowości.

Oferuj

Zamiast skupiać się na wyliczaniu wymagań, pokaż, co Ty możesz zaoferować. W końcu sama nazwa “oferta pracy” wskazuje, że to firmie powinno zależeć na przekonaniu do siebie kandydatów. Pamiętaj jednak, że zarobki to nie wszystko. Nimi nie wygrasz z większymi firmami. Zamiast tego możesz pokazać atmosferę, jaka panuje w pracy. Przedstaw też osiągnięcia lub nagrody branżowe. To zawsze oznaka, że pracodawca się rozwija i ma ugruntowaną pozycję na rynku. Tak właśnie zrobił wcześniej wspomniany FreshMail na podstronie Technicznie rzecz ujmując, dedykowanej szukającym pracy w IT. Firma otwarcie przedstawia swoją wizję pracy, metodykę oraz skalę projektów. Kandydaci przeglądający stronę mogą też zapoznać się z wykorzystywanymi technologiami oraz wyzwaniami, jakie stoją przed całym działem. Tym samym oferta staje się zupełnie przejrzysta. Jest to doskonały sposób, by przyciągnąć kandydatów, którzy często podczas samej rekrutacji wspominają o tym jak bardzo podobała im się oferta.

Informuj

Nawet ciekawie przygotowana strona rekrutacji nie przyniesie wielkich efektów, jeżeli znaleźć ją można tylko w stopce. Wyróżnij więc ją w widocznym miejscu na stronie głównej. Tu znów przykładem może być FreshMail, który informację o rekrutacji umieścił nad swoim logo:

menu

Ponadto wykorzystaj oficjalne profile w social media, by poinformować o rekrutacji. Tym sposobem sprawisz, że zainteresowane osoby trafią na Twoją stronę, a tam… zaskocz ich niestandardowym projektem.

Podsumowując, walkę o pracowników możesz wygrać skupiając się na ich potrzebach i zaspokajając ich ciekawość. Musisz to jednak zrobić w sposób kreatywny i zapadający w pamięć, by udowodnić, że praca w Twojej firmie rzeczywiście jest wyjątkowa.