5 książek, które warto przeczytać w tym roku, by lepiej sobą zarządzać

Dokształcenie się to najlepsza inwestycja, jaką może podjąć każdy przedsiębiorca i pracownik. Warto szukać odpowiednich lektur. Przedstawiamy propozycję pięciu książek, które pomogą w rozwoju osobistym zarówno pracownikowi, jak i właścicielowi biznesu.

Nasz wybór skupia się przede wszystkim na książkach wydanych najpóźniej w zeszłym roku, omawiających umiejętności miękkie. Staraliśmy się wybrać również takie, którym bliżej do dobrej powieści niż do podręcznika o zarządzaniu. Wybór pozycji jest zupełnie subiektywny, ale według najlepszej woli autora.

Zawodowo od nowa, Jon Acuff

zawodowo-od-nowaDobra historia o budowaniu kariery. Ta książka nie jest o rzucaniu pracy. To poradnik o tym, jak zacząć świadomie budować swoją karierę – niezależnie od tego, czy marzysz o awansie, pracy na własny rachunek czy chcesz pozostać w obecnym miejscu i poprawić swoją sytuację. Praca nie musi być więzieniem, w którym odsiadujesz wyrok aż do przejścia na emeryturę.

Zawodowo od nowa Jona Acuffa znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Książka ta to nowy wymiar poradnika łączący pierwszoosobową, pełnokrwistą narrację, sugestywne przykłady i humor z konkretnymi wskazówkami do natychmiastowego zastosowania.

To poradnik o tym, jak świadomie budować swoją karierę, jak ruszyć z miejsca, poradzić sobie z nagłą zmianą czy utratą pracy, a także, jak wykorzystać skok w karierze, niespodziewaną szansę i jak zaplanować ścieżkę własnego rozwoju zawodowego, by zacząć od nowa.

Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności, Duhigg Charles

madrzej-szybciej-lepiej-sekret-efektywnosci-b-iext45546340Nauka o efektywności. Mądrzej, szybciej, lepiej traktuje o ośmiu kluczowych obszarach – od motywacji i umiejętności wyznaczania celów aż po zagadnienie koncentracji oraz dokonywanie wyborów – które tłumaczą, jak to się dzieje, że niektórzy ludzie i niektóre firmy tak wiele potrafią zrobić. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie neurologii, psychologii i ekonomii behawioralnej, jak również na doświadczeniach dyrektorów generalnych, reformatorów oświaty, generałów wojska, agentów FBI, pilotów samolotów pasażerskich i scenarzystów z Broadwayu, autor udowadnia, że najbardziej produktywni ludzie, firmy oraz organizacje faktycznie działają inaczej, ale to nie wszystko. Oni zupełnie inaczej widzą świat i inaczej podejmują decyzje.

Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem?, Laura Vanderkam

co-ludzie-sukcesu-robia-przed-sniadaniem-b-iext40631091Sukces przed śniadaniem. Praca zawodowa, życie codzienne, weekendy — czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile czasu przecieka Ci przez palce, ile godzin i dni marnujesz na bezużyteczne, nudne, frustrujące zajęcia, ile szans bezpowrotnie w ten sposób odrzucasz? Dlaczego nigdy nie udaje Ci się wykroić wolnej chwili na poczytanie ulubionej książki, naukę języka czy wyjazd w Himalaje? I co robią inni, którym jakoś się to udaje? Wierz lub nie, ale oni mają dokładnie tyle samo czasu co Ty, równie skomplikowaną sytuację rodzinną, zawodową i towarzyską. Są tylko znacznie lepiej zorganizowani.

Jeśli czujesz, że masz już dość nerwowych poranków, spóźnionych terminów, atmosfery wiecznego pośpiechu i bezproduktywnej pracy, sięgnij po tę książkę. Znajdziesz tu trzy krótkie poradniki, które odmieniły już życie tysięcy ludzi. Ich autorka pokaże Ci, jak po mistrzowsku wykorzystać poranki, osiągnąć maksimum produktywności w pracy i spędzić weekend tak, by czuć się naprawdę fantastycznie. Na potrzeby książki Laura Vanderkam przeprowadziła wywiady z najróżniejszymi ludźmi sukcesu: dyrektorami, artystami, ludźmi wolnych zawodów, a także przekopała się przez mnóstwo badań dotyczących zarządzania czasem. Podpowie Ci, jak zmienić zgubne nawyki, rozbawi i skłoni do myślenia.

Potęga Kiedy, Michael Breus

potega-kiedy-b-iext46894066Moc czasu. O której organizować burzę mózgu, aby nie była burzą w mózgu? Czy najlepszy czas na prośbę o podwyżkę zależy od faz Księżyca? I o której trzeba iść spać, żeby w końcu się wyspać? Na te pytania odpowie Ci Twój zegar biologiczny.
Ludzie wcale nie dzielą się na sowy i skowronki! Ta książka całkowicie zmieni Twój sposób myślenia. Dowiesz się z niej, którym typem jesteś: delfinem, lwem, niedźwiedziem czy wilkiem? Wiedza o naturalnym zegarze biologicznym sprawi, że poznasz swój idealny moment. Na regenerujący sen, udany trening, kreatywne myślenie. Wystarczą drobne zmiany w planie dnia, by w pełni uwolnić swój potencjał.

Doktor Michael Breus jest chronobiologiem i psychologiem klinicznym. Dzięki codziennej pracy z pacjentami stworzył przełomową teorię chronotypów. Jest autorem zaskakująco prostego oraz skutecznego programu, który prowadzi do synchronizacji rytmu życia z wewnętrznym zegarem biologicznym.

Twarze polskiego biznesu. Rozmowy na kawie, Joanna Rubin

href=”http://biznesmusisprzedawac.pl/wp-content/uploads/2017/02/twarze-polskiego-biznesu.jpg”>twarze-polskiego-biznesuKu inspiracji. Blogerka Joanna Rubin zaprosiła do rozmowy przy kawie ulubionych liderów polskiego biznesu: dr Irenę Eris, Teresę Mokrysz, Solange Olszewską, Joanną Klimas, Piotra Voelkela, Wojciecha Kruka, Rafała Brzoskę, prof. Andrzeja Blikle oraz Michała Czekalskiego i Łukasza Olek. Dyskutowali o swoich historiach, marzeniach i wartościach, za które dadzą się pokroić. Wszystkie wywiady w niezwykły sposób podsumowała wybitna psycholog dr Joanna Heidtman.

Każdy z bohaterów książki odkrył w sobie talent i pasję, motywację do działania, cel, do którego zmierza i zdefiniował swoją misję, jaką realizuje w biznesie. Jednak motywem przewodnim publikacji jest to, że wszyscy się możemy od siebie uczyć, a wiedza jest na wyciągnięcie ręki i warto się nią dzielić.